|

Medlemsmøte med tradisjoner og spennende fremtidsutsikter

Tirsdag 20. oktober var 42 pensjonister i Vest-Agder samlet til høstens medlemsmøte på vegkontoret på Rige. På menyen stod reker med tilbehør, og tradisjonen tro ble det også servert «blaudis» og kaffe.

Vi fikk besøk av prosjektleder Jan Helge Egeland, som ga oss en grundig orientering om prosjektet E18/E39 Gatnerløkka/Kolsdalen. En lydhør forsamling fikk høre om det store og kompliserte prosjektet, som vil koste rundt 5 milliarder kroner. Dette er en totalentreprise, der entreprenøren har ansvaret for alt fra planlegging til bygging. Den franske entreprenøren Eiffage har hovedoppdraget, men en rekke norske entreprenører er med på å utføre jobben.

På den 1,4 kilometer lange vegstrekningen skal det bygges blant annet 5 bruer, 4 gang- og sykkelbruer, 4 underganger og 16 murer som til sammen utgjør 18 500 kvadratmeter. Planen er at vi skal kunne ta den nye vegstrekningen i bruk mot slutten av 2029.

Visste du forresten at den samme franske entreprenøren var med på å bygge Eiffeltårnet på 1800-tallet? Det norske Oljefondet er også den fjerde største eieren i firmaet.

Takk til Jan Helge for en fin og informativ orientering.

Møtet ble avsluttet med et tradisjonelt årelotteri. Noen vant én gang, noen vant tre ganger, mens de fleste gikk tomhendt hjem, vel vitende om at de hadde støttet en god sak og vært med på et hyggelig møte.

T