|

Samarbeid om trafikksikkerhet – faglig påfyll i Drammen

Statens vegvesens pensjonistforbund (SVP) er en aktiv bidragsyter i trafikksikkerhetsarbeidet i Norge. Gjennom samarbeid med blant annet Pensjonistforbundet, Statens vegvesen og politiet, deltar vi i det landsomfattende TREFF-prosjektet – et viktig tiltak i den nasjonale tiltaksplanen for trafikksikkerhet.

I slutten av mai var representanter fra hele landet samlet i Drammen til inspirasjons- og erfaringsdager. Samlingen ga både faglig oppdatering, erfaringsutveksling og ny motivasjon til videre arbeid.

Et viktig samarbeid

TREFF-prosjektet bygger på et bredt samarbeid der Pensjonistforbundet har det administrative ansvaret, mens Statens vegvesen bidrar med faglig oppfølging og kurs. Våre egne medlemmer – pensjonerte fagfolk fra vegvesenet – står for gjennomføringen av foredrag og møter rundt om i landet.

Dette er et samarbeid vi er stolte av. Gjennom frivillig innsats bidrar våre medlemmer med verdifull kompetanse og erfaring inn i et viktig samfunnsoppdrag.

Stor aktivitet og gode resultater

Aktiviteten i prosjektet er høy. Bare de siste årene er det gjennomført rundt 200 temamøter med nærmere 15 400 deltakere over hele landet.

Temaene spenner bredt, men har særlig fokus på trafikksikkerhet for eldre – både som gående, syklende og bilførere. Holdningsskapende arbeid, opplæring og repetisjon er sentrale virkemidler.

Faglig påfyll i Drammen

Samlingen i Drammen ga deltakerne oppdatert kunnskap om blant annet:

  • Ny nasjonal tiltaksplan for trafikksikkerhet 2026–2029
  • Ulykkesstatistikk og utviklingstrekk
  • Nye utfordringer i trafikkbildet, som økt bruk av elsparkesykler
  • Erfaringer fra gjennomførte møter rundt om i landet

Det ble også jobbet i grupper med hvordan vi kan nå enda flere, særlig nye grupper av eldre. Her ble det pekt på behovet for å være mer aktive lokalt, samarbeide med kommuner og frivillige organisasjoner, og tilpasse budskapet til lokale forhold.

Veien videre

TREFF-prosjektet er videreført i den nye tiltaksplanen, og SVP stiller også i kommende periode. Det betyr fortsatt høy aktivitet og mange muligheter for våre medlemmer til å bidra.

Samlingen i Drammen viste tydelig at dette arbeidet både er nyttig, meningsfylt og etterspurt. Samtidig gir det et sterkt faglig fellesskap og inspirasjon til å fortsette innsatsen.

Vi ser fram til nye møter, nye samarbeid og fortsatt viktig arbeid for økt trafikksikkerhet.

Denne meldingen ble til i et samarbeid mellom Kjell Solheim (foto), Hans Seland og AI