Reisebrev nr. 5 – Dagstur til Barcelona
SVP-pensjonister fra Troms på tur i Catalonia i Spania mellom 17. og 28. oktober 2026
Før vi dro på turen, informerte styret om at vi hadde bedt reiseselskapet om et tilbud på ekstra tur til Barcelona og på infomøtet etter ankomst valgte 20 stykker å melde seg på turen.
Turen startet ved hotellet kl 1000 og varte til kl 1900 da vi var tilbake på hotellet i Salou. Martin var en super reiseleder med mye kunnskap om byen og omgivelsene. Bussjåføren var vokst opp i Barselona, var lommekjent og tok oss omkring «overalt». Heldig med været var vi også.






Kirken er tegnet av arkitekt Antoni Gaudi og ble påbegynt i 1883, og er fremdeles ikke ferdigbygd. foto: Per Olav Bye.












Betydning: Historisk sett skulle figuren symbolisere å gjødsle jorden for å bringe lykke, grøde og likhet til jula. I moderne tid lages de ofte som humoristiske portretter av kjendiser, politikere og musikere











Dette bildet viser de arkeologiske ruinene inne i El Born Centre de Cultura i Memòria i Barcelona, Spania.
- Hva det er: Utgravningene viser gatene og husene i Barcelona slik de var på slutten av 1600-tallet og begynnelsen av 1700-tallet.
- Historisk bakgrunn: Området ble delvis ødelagt og revet etter den katastrofale belæringen av Barcelona i 1714 under den spanske arvefølgekrigen.
- Bygningen: Ruinene ligger under taket på det som opprinnelig var Mercat del Born (et historisk marked bygget mellom 1873 og 1876)





